Tajemství obřích číší Moser
Přidal: Martin Svoboda Počet shlédnutí: 1307
Znalci tvrdí, že pro poháry na ušlechtilé nápoje platí totéž, co pro housle. Zahrát se dá na všechny, ale jen pár z nich bude skutečně mistrovských. A právě takový je ojedinělý soubor moserovských Obřích číší.
Obsah článku
V unikátním nápojovém skle se totiž kromě ušlechtilého materiálu i precizního vypracování jako by nahromadila láska k lidem. Ostatně to byl i pravý důvod, proč je jejich autoři František Chocholatý a Rudolf Schwedler vymysleli.
Coby lidé s uměleckým cítěním posedlí krásou skla zatoužili vytvořit číše, které by symbolizovaly pohodu přátelských setkání. Navrhli tedy poháry ušité doslova na míru svým kamarádům, neboť se nechali inspirovat jejich fyziognomií i náturou. A tak v roce 1957 pozvedlo šest přátel poprvé k přípitku Měsíční tvář, Štíhlou dámu, Dlouhého pána, Tlouštíka, Dlouhou tvář a Tlustou Bertu.
Krása i nadčasovost obřích číší však oslovila nejen přátele Františka Chocholatého a R. Schwedlera. Když byl soubor o rok později představen v Bruselu, přispěl k tehdejšímu mimořádnému úspěchu naší republiky na světové výstavě, odkud si odnesl nejvyšší ocenění - Zlatou Grand Prix.
Křišťálový tanec
Složení skla a zvláštní tvar obřích číší jsou vskutku jedinečné. Pružnost materiálu i vyvážené těžiště jim totiž umožňují kroužení na dýnku. Tato schopnost jim přinesla nejen označení tančící poháry, ale využívá se také při vstupním ceremoniálu do Klubu obřích číší, jehož členy se staly nejen hlavy královské, ale i slavní umělci, mezi nimiž nechybějí ani jazzman Louis Armstrong nebo herečka Sophia Lorenová. Myšlenka klubu je inspirována britským „Royal Doulton Clubem“.
Přijímaný člen si vybere podle své letory číši v klasické velikosti a pak ji roztočí. Dokud rotuje, nalévá do ní tradiční karlovarský likér Becherovku. Jakmile se pohár zastaví, musí vypít celý jeho obsah. Což může být občas problém, pokud sáhne po Tlusté Bertě s pětilitrovým obsahem. Naštěstí není ale jednoduché se do poskakující číše strefit, takže otrava alkoholem zpravidla nehrozí.
Záhadná zvonkohra
Podle společenské etikety by se při přípitku ťukat nemělo. U obřích číší však existuje výjimka. Zvláštní tvar i materiál kalichu jim dávají mimořádný zvuk, jenž nelze napodobit. Aby to nebylo málo, každá číše zazvoní jinak, protože má svébytné naladění i tón.
Přípitek tak provází půvabný trylek připomínající zvonkohru. A jen na okraj. Ani tak jedinečné nápojové sklo, jakým jsou obří číše, by nemělo být doma jen vystaveno ve vitríně. Protože stejně jako domy, v nichž se nebydlí, nepoužíváním i ony ztrácejí živost a jiskru.
Klub obřích číší
Klub obřích číší je společenstvím významných osobností, které navštívily sklárnu Moser, a vykonaly vstupní ceremoniál. Mezi členy Klubu nalezneme hlavy států a představitele politického života.
Prestižní členové Klubu obřích číší
Juan Carlos I., španělský král, Haile Sellasie, etiopský císař, Mizan Zainal Abidin, malajský sultán, Tassos-Papadopoulos, kyperský prezident, Rexhep-Meidani, albánský prezident, Vladimir Voronin, prezident Moldávie, János Áder, prezident Maďarska, Václav Havel, bývalý český prezident s manželkou Dagmar Havlovou, Sayako, japonská princezna, Madeleine Albright, bývalá ministryně zahraničních věcí USA, Robert Redford, americký herec a režisér, Richard Gere, americký herec, Sophia Loren a Claudia Cardinale, italské herečky, Gérarde Philipe, francouzský herec, Whoopi Goldberg, americká herečka, Erich von Däniken, švýcarský spisovatel, Jane Goodall, anglická bioložka, Louis Armstrong, jazzový muzikant a další.
Robert Redford při přijímacím ceremoniálu do Klubu obřích číší vyjádřil obdiv kráse a půvabu moserovského skla. Tohoto výjimečného herce a filmového tvůrce upoutala ekologická šetrnost výroby a také fakt, že sklo je vyráběno z bezolovnatého křišťálu. „Stay in business forever“, tak znělo přání, které vyslovil na adresu firmy.
Madeleine Albright zaujala především zručnost a um českých sklářů a do pamětní knihy napsala: „Jsem hrdá na to, že taková znamenitá společnost jako je Moser je v mé rodné vlasti. Miluji Vaše sklo a s láskou jej obdivuji.“
Manželé Havlovi byli dlouholetými příznivci moserovského křišťálu a proto Dagmar Havlová poděkovala za přijetí slovy: „Děkujeme za krásné, esteticky umělecké předměty, kterými zkrášlujete náš praktický život.“
Ceremoniál přijetí do Klubu obřích číší
Ceremoniář, osoba řídící celý slavnostní akt, nejdříve přivítá všechny přítomné jménem sklárny Moser a seznámí je s pravidly vstupu do klubu. Poté nový člen zvolí ze šestice Obřích číší tu, která je mu nejbližší. Ceremoniář Obří číši „roztančí“ na kulatém stolu. Host „roztančí“ svoji číši ještě jednou a snaží se do ní nalít karlovarský likér Becherovka. Je-li host úspěšný, ceremoniář vyzve všechny přítomné k přípitku, při kterém se rozezní typický zvuk každé jednotlivé číše. Připomeňme si, že číše patří mezi ty moserovské výrobky, se kterými si lze přiťuknout. Ceremoniář novému členovi poblahopřeje a požádá ho/ji o zápis do Pamětní knihy Klubu obřích číší. Rozlije-li host likér, platí nepsané pravidlo o jedné lahvi likéru Becherovka pro všechny přítomné, kterou hradí nový člen. Závěrem poděkuje ceremoniář všem přítomným.
Práva a povinnosti členů Klubu obřích číší
Práva členů
- členství je neodvolatelné, nezrušitelné, do konce života
- členství je dědičné
- členové neplatí žádné členské příspěvky
- pro členy se nepořádají žádná setkání
- neexistují členské legitimace nebo osvědčení o členství, jediným důkazem členství je zápis v knize
Povinnosti členů
- držet číši hluboce za nožičku jako poznávací znamení
Členství v Klubu
- normální, běžné
- čestné - za profesi nebo za geografickou příslušnost (čestný certifikát a malý dárek)
- apolitické
Designér František Chocholatý
Celý Klub a obří číše samy jsou spojeny se jménem Františka Chocholatého, který byl designérem těchto populárních číší. František Chocholatý byl vedoucím pražské prodejny Moser a za jeho éry byla prodejna společenským místem, kde se setkávali diplomaté, jejich manželky a další prominentní osobnosti své doby. František Chocholatý byl nesmírně společenský člověk, který s touto společností komunikoval, na prodejně se odehrávalo mnoho společenských akcí a tak postupně začal vznikat „Klub obřích číší“ – nyní Klub Moser.
Obří číše, jež jsou základním znakem Klubu, byly vytvořeny Františkem Chocholatým ke 100. výročí založení společnosti Moser v roce 1957. O rok později byly prezentovány na Mezinárodní světové výstavě v Bruselu, kde získaly i nejvyšší ocenění – zlatou medaili – cenu Grand Prix.
Slavní členové
Muzikant Louis Armstrong, česko-americká politička Madeleine Albrightová, italská herečka Claudia Cardinal, bývalý španělský král Juan Carlos I, spisovatel Erich von Däniken, bioložka Jane Goodall, operní pěvec Peter Dvorský, americká herečka Whoopi Goldberg, český prezidetnt Václav Havel, hokejový trenér Ivan Hlinka, italská herečka Lina Lolobridgida a její krajanka Sophie Loren, thajská princezna Chulabhorn Mahidol, americký herec Robert Redford, japonská princezna Sajako a mnoho dalších.
Zdroj: MOSER, a.s.