Chutnej blog

Měsíční blog o tom, proč má smysl překračovat své hranice, jak si udělat radost z pomíjivých okamžiků, světa kolem nás a plodů lidské práce.

Chutnej blog na vašem e-mailu

Níže vepíšete svůj e-mail a jednou měsíčně vám ve schránce přistane upozornění na novej Chutnej blog. Tak málo práce za takovou spoustu čiré radosti. Směle vychutnávej!

04
Únor
2020

Kouříme. A proč vlastně?

Přidal: Přidáno: 4. 2. 2020 17:02:41 Počet shlédnutí: 16

Kouříme. A proč vlastně? Ještě na vodáckém výletě po osmé třídě zapřísáhlý nekuřák odmítající staršími spoluvodníky vkládané cigarety do úst. Dva měsíce na to ležím na louce, hypnotizuji mraky, v ruce rozkouřené červené boro, tři šláfy ve mně a já přemýšlím, jak vlastně vstanu. Hlava si lítá, obličej vykazuje známky přehřátí a žaludek posílá signály, že potáhnu-li ještě jednou, vyhodí sám sebe. Sedmnáct let poté sedím s povedeným stařeným madurem, jeho hladký zemitý kouř s tóny kakaa si vyloženě užívám a přemýšlím proč. Proč vlastně kouříme?

Čtěte více... Komentáře: 0

06
Leden
2020

Čokoládou za poznáním

Přidal: Přidáno: 6. 1. 2020 16:36:58 Počet shlédnutí: 203

Čokoládou za poznáním Pro někoho, kdo v životě s rodiči mohl řadit mezi dostupné „sladkosti" pouze hašlerky, oplatky Bé-Bé, čokoládu na vaření Orion a tavený sýr Apettito (nyní Smetanito), je psaní o čokoládě vyjímečně subjektivním tématem. Možná i proto nejsem degradován na neřízenou spotřebu velkotovární čokolády za účelem naplnění břicha, ale s příchodem Willie´s Cacao čistě na vychutnávání pomale rozpouštějících se exotických chutí mezi jazykem a patrem úst. A co teprve, když k tomu nasajeme doutníkový kouř, upijeme brandy nebo čokoládu rozvaříme v kuchyni?

Čtěte více... Komentáře: 0

03
Prosinec
2019

Propíjíme Vánoce

Přidal: Přidáno: 3. 12. 2019 10:50:21 Počet shlédnutí: 200

Propíjíme Vánoce Některé pochutiny jsou tak silně spjaté s určitým obdobím, že nabízet, prodávat, kupovat nebo dokonce konzumovat tyto speciality v jiné části roku je nevýhodné, nelogické či dokonce společensky nepřípustné. Dát si smaženého trojobalového kapra jindy než o Vánocích je téměř rouhání, skladovat svatomartinské víno do léta a přijít pak s úsměvem na tváři ke grilujícímu se steaku s lahví panenského muškátu minimálně odvážné. Blíží se vánoční svátky a nabízí se téma – co vlastně k těm dárkům upíjet? A vůbec, co pijí během adventu a mezi svátky jiné kultury na světě. Pojďme na to.

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Listopad
2019

Originální koktejlová klasika

Přidal: Přidáno: 1. 11. 2019 11:00:00 Počet shlédnutí: 434

Originální koktejlová klasika Proč vlastně miluji a míchám koktejly? Jelikož mé rodinné kořeny sahají do hospodské minulosti, bylo víc než jasné, že se budu věnovat něčemu gastronomickému. Sice jsem na to šla lehkou oklikou, ale nakonec jsem potkala ty správné lidi, kteří mě naučili ty správné věci. Není tomu dlouho co mě učil míchat koktejly Karel z Rotoru nebo Radek z Asociace českých barmanů a můžu říci, že lepších učitelů jsem se dočkat nemohla. Jejich zkušenosti a rady se mi hodí téměř denně. A nyní je můžu v tomto příspěvku předat i vám. :)

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Říjen
2019

Schlaftrunk

Přidal: Přidáno: 1. 10. 2019 21:00:00 Počet shlédnutí: 449

Schlaftrunk Schlaftrunk může být libreto od německého skladatele George Ernsta Gottlieb Kallenbacha a libretisty Christopha Friedricha Bretznera, instrumentální skladba od Tomáše Palucha, velmi pestrý míchaný nápoj na q-cafe.cz – musím zkusit, vinný nápoj od výrobce medicinálních nápojů Kitl a jistě mnoho dalšího. Pro nás Brňáky je to ale především Šláftruňk, přeloženo z němčiny, uspávací nápoj. Co si pod tím představujeme?

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Září
2019

Nab/pité září

Přidal: Přidáno: 1. 9. 2019 07:36:00 Počet shlédnutí: 673

Nab/pité září Září bývá každoročně společensky nejnáročnější. Tři akce týdně nejsou problém, a to ještě jednu až dvě odmítáte. Nemá přece smysl mezi jednotlivými párty přebíhat – člověk si pak neužije nic. Důvod je jednoduchý, po dovolenkových prázdninách se chceme ještě se všemi vidět, posedět na zahrádce a něco po práci ještě za světla vypít. Nedalo mi to a projel jsem web, abych vybral události, na kterých lze nejen něco zažít, ale to září i trochu napít.

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Srpen
2019

O alkoholu, s Karlem Pinkou

Přidal: Přidáno: 1. 8. 2019 09:12:00 Počet shlédnutí: 677

O alkoholu, s Karlem Pinkou Začalo to nedostatkem dobré whisky v klubu. Jenže, jak se v tomto světě zorientovat, když znáte jen ty základní – supermarketové. Jal jsem se tedy hledat odborníky. Po chvíli surfování jsem přes stránku Whisky Festivalu zkontaktoval, pro mne tehdy zcela neznámého, Karla Pinku. Potkali jsme se před klubem Cigar Excellence, poněvadž, jak mi řekl do telefonu, doutníky rád. Nyní, po půl roce, nastal čas, potkat se ještě jednou. Ale tentokrát trochu jinak, se seznamem otázek, diktafonem a hlavně dobrým doutníkem.

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Červenec
2019

Jak snadné je pít šampaňské

Přidal: Přidáno: 1. 7. 2019 10:37:00 Počet shlédnutí: 594

Jak snadné je pít šampaňské Co běžného Čecha asi napadne, když někdo zvolá: „Dáme si šampaňské?“ Tipuji, že si většina hned představí, jak budou upíjet některou z lahví Bohemia Sektu. Ti odvážnější a zkušenější i zareagují slovy: „Myslíš pravé?“, a nemůžeme jim to mít za zlé. Vždyť komu se pod ruku dostala láhev pravého šampaňského, s cenou klidně kolem tisícikoruny, aby jej rozeznal od sektu. A vůbec – kdo pak dokázal takovou láhev patřične ocenit? A ono je to přitom tak snadné.

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Červen
2019

Je libo brandy, cognac či armagnac?

Přidal: Přidáno: 1. 6. 2019 07:55:00 Počet shlédnutí: 157

Je libo brandy, cognac či armagnac? Prvně jsem ochutnal zástupce této kategorie v Brně, v restauraci Sun Set. Znalí místa ví, že Sun Set má pěknou zahrádku na střeše IBC s výhledem na zapadající slunce, což je odtud pohledem na Špilberk. Pro neznalé, je to prostě zahrádka u toho heliportu nahoře. Výhled na osvětlenou brněnskou dominantu, cognac Rémy Martin VSOP a v ruce doutník H&R Signature vytvořili skutečně nezapomenutelný zážitek.

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Květen
2019

Poletíme FLIGHT

Přidal: Přidáno: 1. 5. 2019 11:16:00 Počet shlédnutí: 843

Poletíme FLIGHT Zprvu jsem tento výraz zaznamenal až v pozdním věku, vlastně teprve nedávno, když jsem porovnával ceny klubu Excellence Cigar s věhlasným Barem, který neexistuje. Když půjdete okolo, můžete si vzít brožuru, velikostí spíše katalog, uvnitř kterého mají v nabídce vedle všech panáků a míchaných drinků i několik tzv. „flightů“. V čem to spočívá? Je to jednoduše několik vyselektovaných drinků sestavených v setech do určitého pořadí (obvykle dle typů nebo hodnoty alkoholu). Tak jednoduché to však není.

Čtěte více... Komentáře: 0

  • 1
  • 2

PRÁVĚ NÁS BAVÍ

Přihlášení

Soukromí - potvrzení *

Pro zobrazení stránky je nutný věk minimálně 18 let.