Už máte svůj Signature drink?
Přidal: Martin Svoboda Počet shlédnutí: 3149
Se signature drinky se koncem druhé dekády nového milénia roztrhl pytel. Každý chtěl mít svůj, barmani se předháněli v různých twistech na klasické koktejly a dávali jim bláznivá jména lákající nic netušící zákazníky k ochutnávce. A co vy? Toužíte po vlastním koktejlu, který budete moci hrdě nabízet svým známým a návštěvám? Umíte doma vůbec správně namíchat některý z klasických koktejlů? V pořádku. Nechte se článkem provést krok po kroku, od Cuba Libre až třeba po Cadillac Margaritu.
Na světě existuje tisíce a tisíce různých destilátů, hořkých bitterů, šťáv a všemožných dochucovadel, které umožňují doslova nekonečné možnosti míchaných koktejlů. Postaveni před otázku kde a jak začít, může být až odstrašující. Odpověď je přitom nasnadě – první krok je namíchat si nějakou klasiku.
- Remix The Classics
- Ochutnávat, vychutnávat, přechutnávat
- Vše je o rovnováze
- Protřepat nebo míchat?
- Led jako základní kámen
- Zdobení neboli třešnička
- Kvalitní nářadí je radost
- Správné sklo
- Závěrem jméno
Remix the Classics
Klasické koktejly, jakými jsou Martini, Margarity, Old Fashioned nebo Negroni vznikly na jednoduchých, opakovatelných principech, které byly schopné obstát zkoušku času. Velkou výhodou těchto koktejlů je pro ctižádostivé vynálezce bezesporu jejich stavební struktura. Dobře víme, že Negroni je v originálu stejným poměrem gin, hořký likér a vermut, to vše dobře vymícháno s ledem. Poněvadž to není psaný zákon, troškou hravé trpělivosti třeba přijdete na to, že vám mnohem více chutná Negroni na bourbonu neboli Boulevardier. Zkoušíte dál a jelikož nejste na sladké, upravíte si poměr na 4 : 3 : 2. I takto může vaše cesta za vlastním drinkem začít.
Ochutnávat, vychutnávat, přechutnávat
Často opomíjený krok (i mnou) a přitom tak důležitý, je ochutnávat veškeré ingredience předtím, než mícháme koktejl. Každý přece chceme co nejdřív okusit naše výsledné dílo. Pak sice zjistíme, že se nedá pít, ale vychováni pravidlem: Co si navaříš, to si taky sníš, zavřeme oči a pijeme.
Ale! Když si trpělivě načicháme a nachutnáme jednotlivé destiláty, bittery, likéry, vermuty a další suroviny, mnohem lépe se nám v hlavě spojí možné kombinace a nápady. Samozřejmě to zpočátku nebude úplně vycházet a častokrát se spálíme, ale o tom to je. Když pak ochutnáme nám zcela neznámý destilát, na kterém máme postavit drink, lépe si uvědomíme nejen v jakém koktejlu bude fungovat, ale dokonce i s jakými konkrétními přísadami a v jakém poměru. A to je pak ta vyšší barmanská!
Vše je o rovnováze
Technika míchání jakž takž, ingredience nachutnány a pouštíme se do práce. Postupně vše v namyšleném poměru naléváme do šejkru, nasypeme několik kostek ledu a vehementně šejkujeme, třepeme a mlátíme s kostkami o stěny nádoby, dokud nám nemrznou ruce. Vítězoslavně naléváme do sklenice, ťuk, ťuk a ... fuj, moc kyselé. Jakto, vždyť to mělo fungovat? Co teď, začít znovu nebo zavřít oči a vypít? Ostatní se na to moc netváří ... trapas. A přitom se mu dalo předejít. Přetočeno o několik kroků zpět, máme suroviny v šejkru a než do něj nasypeme led, ochutnáme. Jistě, voda z ledu chuť mírně naředí, ale z kyselého sladké neudělá. Prostě dokápněte ještě trošku cukráku nebo sladkého likéru, jenž tvoří váš koktejl a znovu ochutnejte. Lepší? Tak až teď dosypeme led.
Pokud chystáte vymíchaný drink typu Old Fashioned nebo Negroni, postup je podobný – před dosypáním posledních kostek ledu mix na lžičce ochutnáme, doladíme chybějící surovinou (nebo třeba i naředíme sodou), opět zamícháme a servírujeme.
Pokud se vám stále přece jen nedaří najít ten ideální poměr, zkuste se v šejkovaných koktejlech odrazit od poměru 2 : 1 : 1, kdy první složku tvoří základní alkohol (vodka, gin, bourbon, lillet, aperol, campari, tequila, mescal nebo šumivé víno), a pak rovným dílem pracujete s kyselými šťávami (limeta, citron, grep, shrub – octový sirup) a sladkou složkou (čistý cukrový sirup, kostka cukru, agáve, med, javorový či datlový sirup, grenadina atd.).
Protřepat nebo míchat?
Nejspíš nejznámnější signature drink na světě detailně představil James Bond v Casino Royal: „Suché martini. V hluboké sklence na šampaňské, tři díly ginu, jedna vodky, půl dílu Kina Lillet. Velmi dobře to protřepte a podávejte s dlouhým tenkým proužkem citronové kůry. Máte to?“ Agent 007 měl ale hrozný vkus. Martini koktejly se totiž nikdy nešejkují, ale trpělivě s ledem vymíchají. Tím se led rovnoměrněji naředí, což vede k mnohem hladšímu koktejlu.
Jednoduše řečeno šejkujeme pouze koktejly obsahující husté ovocné šťávy, jejichž různorodou strukturu je třeba zdivočelými kostkami ledu spojit v jedno. Oproti tomu koktejly postavené na likérech, bitterech, vermutech nebo fortifikovaných vínech vyžadují trpělivé vymíchání.
Led jako základní kámen
Málokdo věnuje ledu nějaké hlubší zamyšlení, vždyť je to jen zmražená voda. Ať už s ním mícháme nebo šejkujeme, eventuelně jej stejně polorozpuštěný vyhodíme do dřezu. Stačí tedy z kohoutku napustit formy ledu a naskládat do mrazáku. Chyba lávky. Všimli jste si někdy, že se kostky ledu používané barmany rozpouštějí mnohem pomaleji? Záměrem je nápoj ředit rovnoměrně a udržet ve sklenici stálou teplotu. Příčina? Filtrovaná voda, jak jinak. :D Pokud se vám nechce led kupovat (což se eventuelně ukáže jako nejlepší řešení), dejte před zamražením vodu na sporák a přiveďte její teplotu téměř do bodu varu. Nechte vychladnout a naplňte jí své formičky. Tím docílíte toho, že bude led ubývat pomaleji. Dále bude jako vedlejší efekt uvolňovat drobné vzduchové bubliny, které by normálně zamlžily kostku ledu. Led je neprávem podceňovaná přísada ovlivňující vše na pozadí téměř každého koktejlu, který jste kdy měli a budete dělat. Zacházejte s ním se stejnou úctou jako se zbytkem vašich ingrediencí.
Zdobení neboli třešnička
Ozdobám se meze nekladou, je obecně dobré vycházet z chutí již obsažených v koktejlu. Pokud drink obsahuje limetkovou šťávu, ozdobíme jej plátky limetky, na pěnu Espresso Martini vložíme několik kávových zrn a do G&T s okurkovým tonikem zase nakrájíme několik plátků zmíněné zeleniny. Vše pak dobře nejen vypadá, ale ještě lépe chutná. O další level výše posuneme celý koktejlový zážitek obyčejného Mojita, když lístky máty položené na hladině posypeme dozdrceným třtinovým cukrem nebo okraj koktejlové sklenky na tequila Margaritu potřeme sladkou šťávou a ponoříme do misky se solí. Právě takové zážitky si pak vaši hosté zapamatují.
Kvalitní nářadí je radost
Veškerá práce nebo hobby vyžaduje správné kvalitní náčiní. Čím více se dané profesi věnujeme, tím lepší vyžadujeme. Stejné to je s barmanstvím. Do začátku bude jistě místo jiggru stačit kuchyňská odměrka, šejkr lze nahradit termoskou, muddler čímkoli dlouhým s plochým koncem, co v kuchyňské lince naleznete, místo straineru se nabízí vytáhnout sítko a citron nebo limetu lze místo lisu prostě vymáčknout v ruce. Nebude to ono, na první mojito nebo G&T to bude stačit, ale brzy stejně vezmete pár stovek, a ten jigger a dobrý šejkr se lžící prostě pořídíte. Je pravdou, že nad čerstvě vylisovanou limetou nebo citronem asi nic není, nicméně ve výsledku přijdete na to, že mít doma v lednici koncentrát z uvedených citrusů je nejen mnohem praktičnější, ale ve výsledku vlastně i mnohem levnější. A to stejné platí i pro cukrový sirup.
Správné sklo
Pít lze pochopitelně všechno ze všeho, pokud se to do dané sklenice vejde. Z Tiki poháru půjde určitě pít i Gin & Tonic, stejně jako z plechového hrníčku můžete pít Old Fashioned. Tak nějak ale stejně ucítíte, že to prostě není ono. Přeci jen jsme součástí starého kontinentu a jisté kulturní cítění v každém z nás dřímá. Pokud budete vymíchávat krátký drink na ledu, nabízí se sklenice Old Fashioned, při velkém množství nezbyde než sáhnout po sklenici Highball. Naopak při absenci ledu a malém množství silného nápoje můžete stylově zvolit tradiční koktejlovou sklenici. S kyselými koktejly pak uděláte největší dojem s flétnami, tedy slavnostními sklenicemi na šampaňské. Abych neměl máslo na hlavě, čistě z praktických důvodu jsem zůstal pouze u vysokých Highball a nízkých Old Fashioned sklenic. Prosecco koktejly pak plním do velkých sklenic na víno. V mrazáku mám vždy od každého typu sklenice několik kusů. Vymražené sklo se bude vyjma vymíchaných koktejlů typu Old Fashioned hodit pro veškeré šejkované koktejly a ty postupně dolívané, jakými je např. Aperol Spritz, Mojito a další.
Závěrem jméno
Tak co, povedl se? Zabralo to pár pokusů a omylů, ale stojí to za to, že? Vsadím se, že už se nemůžete dočkat, až svůj signature drink sebevědomě namícháte prvním přátelům očekávajíc pozitivní kritiku. Určitě bude mít úspěch. A co odpovíte, až se vás zeptají, jak se to vlastně jmenuje? To už je zcela na vás. Ale nelámal bych si s tím nějak extra hlavu. Existuje vysoká pravděpodobnost, že jej před vámi někdo někde na světě už přesně takto namíchal, pojmenoval a dokonce i nahrál někam na internet. Radost si tím v žádném případě nenechte zkazit. Už se vám jistě formuje nápad na další drink, a pak na další a na další ... možností je totiž nekonečně mnoho.
Tak pusťte se do toho!