Víno & Vánoce
Přidal: Martin Svoboda Počet shlédnutí: 1511
Sváteční příležitosti, obzvláště časy vánoční, přímo vyžadují postavit na stůl láhev kvalitního vína. Čím dál sebevědoměji párujeme tichá a šumivá i s teplými chody. Ať už budete smažit kapra, řízek, grilovat rybu nebo péct kachnu, nechte se inspirovat několika osvědčenými tipy párování tichých a šumivých vín ke svátečním hostinám.
Obsah článku
- Tradiční večeře s kaprem
- Luštěninová polévka
- Hovězí vývar
- Bílé ryby v přírodní úpravě
- Ryba s krémovou omáčkou
- Smažený kapr
- Losos
- Řízek
- Drůbež
- Maso s přílohou a omáčkou
- Cukroví a dezerty
Přípitek a tradiční večeře s kaprem
Pakliže u vás po svátečním přípitku následuje tradiční rybí polévka a smažený kapr, nabízí se vše spojit do jednoho. Ke kaprovi budou nejlepší volbou harmonická sušší vína s výraznější kyselinkou. Zvolte nám blízké Ryzlinky rynské, Ryzlinky vlašské nebo dobře vyvážené Veltlínské zelené s nepříliš výraznou kyselinou.
Preferujete ke svátečním příležitostem lahodící šumivá vína s jemným perlením a krásnou pěnou? I sekty se vyrábí z výše uvedených odrůd. Dolnorakouský Christian Madl se v takových přímo vyžívá. K tradiční české štědrovečerní večeři doporučuje jeho krásně minerální aromatické cuveé pěti odrůd Madl Schretenperg-Sekt Cuveé Trocken, dále jemně kořenitý převážně z vlašáku prokvašený Madl-Sekt von den Weissen Brut, široce doporučovaný k tučným rybám a v neposlední řadě specialita pro milovníky puristického stylu rustikální Madl-Sekt Brut Nature z Veltlínského zeleného.
Luštěninová polévka
Polévka z kapra je poměrně pracnou záležitostí, kterou každý z nás nevyhledává. Některé rodiny tak pojídají luštěninové polévky např. z hrachu nebo čočky. K takovým se dobře párují květinové Ryzlinky vlašské chuťového profilu bylinek a koření, bez obav můžeme nalít i svěží vína odrůd Veltlínské zelené či Veltlínské červené a Sylvánské zelené.
Hovězí vývar
K hovězímu vývaru jsou skvělé krémové sekty z červených odrůd, které ležely delší dobu v láhvi na kvasnicích. Z našeho sortimentu máme vyzkoušený krásně svěží Champagne Gallois Premier Cru Brut Rosé, dále krémové, převážně Pinot Noirem tvořené šampaňské Guy Mea Brut Tradition a v neposlední řadě můžeme směle doporučit 100% Zweigeltrebe Madl-Sekt Rosé Brut bohaté ovocné sladkosti. Pro obzvlášť vyjimečnou večeři otevřete Madl-Sekt Önothek Rosé Trocken, zažijete úžasně sytou hostinu ovocného želé, bobulí, hrušní, jahod a nekonečné vitality.
Bílé ryby v přírodní úpravě
Při párování vína s masem obvykle více záleží na jeho úpravě a doprovodných přílohách než na mase samotném. Obecnou radou je tedy párovat víno k nejvýraznější chuti pokrmu. S rybami je tomu stejně tak. U přírodních úprav ryb bílého masa volíme víno ve „stejné barvě“ a s vyšší kyselinkou. Optimálně tedy opět Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský nebo také Sauvignon.
Šumivá vína oceníte k rybě svěží, převážně tedy na odrůdě Chardonnay. Z ohromujícího výčtu tradičních šampaňských vyzdvihneme rodinné vinařství Gallois. V jejich vlajkové lahvi Premier Cru Brut Blanc de Blancs oceníte k rybě tolik důležitou svěžest citronového charakteru. Ze sektů sebevědomě doporučíme elegantní, lehce minerální Crémant de Limoux Brut plný šťavnatých broskví od jihofrancouzského dua Calmel & Joseph. Náš dolnorakouský soused Christian Madl nabízí více než důstojnou alternativu k francouzskému šampaňskému v podobě jemně krémovitého Madl-Sekt Cuvée Special Brut. Oceníte dobré souznění odrůd Chardonnay a Pinot Noir, tolik typické pro Champagne.
Ryba s krémovou omáčkou
Dle výše zmíněného pravidla párování chutí se řídíme i v případě podlití ryby krémovou omáčkou. V této instanci zvolíme krémovější víno plného těla, které leželo déle na kvasnicích. Ideální se mohou jevit pozdní sběry burgundských odrůd Rulandského bílého a Rulandského šedého.
Pakliže sáhnete po nějakém z šumivých vín, miřte najisto do kategorie dry, tedy suché, jež se lahvují s cukernatostí mezi 12 a 32 g/l. Určitě vás nezklame Madl Schretenperg-Sekt Cuveé Trocken nebo krásně čistý Luc Belaire Bleu Édition Limitée.
Smažený kapr
Těžší smažený kapr v trojobalu potřebuje kyselinku, která jej v žaludku odlehčí. Do sklenic nalévejte plnější, suché Ryzlinky rynské, Veltlínské zelené nebo Ryzlinky vlašské. Takové parametry pak mohou mít i vína, jež si prošla dvojitým kvašením, tedy vína perlivá. Vybírejte sušší cukernatost brut, není třeba se bát i puritánského brut nature.
U lehčí přípravy kapra bez trojobalu se nabízí zvolit jednu z bílých odrůd Rulandského bílého a Rulandského šedého. Tato vína jsou typická specifickou krémovitostí burgundských odrůd.
Losos
Červená vína využijeme u tučných ryb s tmavým masem. Například k oblíbenému lososovi volíme lehká červená vína nebo ještě lépe krémovější sušší růžová vína. Dokonalostí samotnou bude nějaké svěží rosé z Champagne s pěknou kyselinkou a delším ležením na kvasnicích, jež mu dodá pevnější tělo. Kromě lososa se takové růžové hodí i ke krevetám a humřímu masu. Vyjímkou potvrzující pravidlo bude bezpochyby Madl-Sekt von den Weissen Brut. V článku párování chutí „Sekty MADL v menu“ jsme lososa zkoušeli na salátku i v burgeru a obojí prošlo s vínem na výbornou.
Řízek
Ať už preferujete vepřový či drůběží, vždy bude lehce solený a v trojobalu, jenž do sebe natáhne tuk. Podobně jako u kapra zvolíme suché víno s výraznější kyselinkou a lehkou ovocností. Při servírování s vařeným bramborem či lehkým zeleninovým salátem bude ideální Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský nebo Veltlínské zelené. Pro štědrovečerní večeři ale nejspíš nachystáte výraznější bramborový salát s majonézou. K tomu bude zase lépe fungovat Rulandské bílé nebo mladý Sauvignon.
Drůbež
Mezi svátky se při rodinných návštěvách servírují různá menu. Často vídáme pečenou kačenu, husu či krůtu s nádivkou. K tomu se nám bude hodit nazrálejší červené víno z velkých dřevěných sudů s nižším obsahem tříslovin, které nezapřou jistou míru kořenitosti. Poohlédněte se po vybraných Merlotech, výborné bude Svatovavřinecké či Rulandské modré. Určitě se vyhneme těžkým barikovým vínům. Z bílých si bude s kuřecím masem nadmíru rozumět hezky vyvážené Sylvánské zelené nebo Sauvignon.
Maso s přílohou a omáčkou
Pakliže se u vás, podobně jako v legendární scéně z Pelíšků, podává „vždycky na hod Boží vepřová na smetaně s bramborovým knedlíčkem", sáhněte k hutnějším bílým vínům s vyšším obsahem alkoholu a alespoň polosuchou mírou zbytkového cukru. U vín podobného charakteru zůstaňte i při záměně vepřového za hovězí svíčkovou. Prohodíte-li omáčku za zelí, volte Ryzlink rynský. V porýní je totiž zelí, stejně jako tato královská odrůda, v domácím prostředí.
Cukroví a dezerty
Pokud nechcete v ústech zažívat muka nesouladu sladkého s kyselým, zapíjejte cukroví vždy sladkým vínem. Obecně platí, že víno by mělo být sladší než dezert. Vyjímkou jsou čokoládové dezerty s vyšším obsahem kakaa, u kterých volte sušší červená vína. Zde není třeba množství nijak přehánět. Naopak si libujeme v plných uspokojivých chutích po malých doušcích. Vytáhněte z kabinetu menší skleničky na likéry a naplňte je lahůdkovým dezertním vínem. Ovšem nejvíce své spoluhodovníky potěšíte vínem fortifikovaným nějakým prémiovým destilátem, ideálně pak koňakem. Takové se nazývají Pineau Des Charentes a vaše svátky povznesou na úroveň nejvyšší. Sladká tečka, jak má být. Ať byl ten rok jakýkoliv.
Tak směle vychutnávej!